haberL haberR
15 facebook twitter googleplus

Medya

06 Aralık 2012 Perşembe, 12:11
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Ana Sayfa » Medya » "Muhteşem Rezalet" haberi
06 Aralık 2012 Perşembe, 12:11

"Muhteşem Rezalet"

Prof.Dr. Ahmed Akgündüz, Türkiye'de tartışılan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini "Muhteşem rezalet" olarak adlandırdığını söyledi.

MALEZYA'da düzenlenen İslami uygulamalara dayalı turizm ve otelcilik standardının tanıtıldığı, alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı 1'inci Uluslararası İslami Turizm Standartları Konferansı'nın 2'nci gününde konuşan Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmed Akgündüz, Türkiye'de tartışılan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini "Muhteşem rezalet" olarak adlandırdığını söyledi.

Başkent Kuala Lumpur'da düzenlenen ve Türkiye'den Caprice Group'un sporsorluğunu yaptığı konferansta konuşan Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, İngilizce yaptığı konuşmada dizi ve sinema ile Osmanlı tarihinin ve İslam'i yaşam tarzının çarptırılarak insanlara sunulduğunu anlattı. Prof.Dr. Akgündüz, "Bir örnek vermek gerekirse Türkiye'de yayınlanan bir dizi var; 'Muhteşem Yüzyıl'. Ben bunu 'Muhteşem rezalet' olarak adlandırıyorum. Bu muhteşem hayal kırıklığıdır. Dizide gösterilen sazendeler sadece aile içi toplantılarda görülürdü, dizideki gibi değil yani. Haremde yaşayanlar Türk geleneklerine göre yaşamışlardır" dedi.

Prof.Dr. Akgündüz, konferanstan sonra DHA muhabirine konuşurken kendisinin ilim adamı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sayın Turgut Özal'ın tavsiyesi ile 500 sayfalık 'Osmanlı'da Harem' kitabının da yazarıyım. 'Muhteşem Yüzyıl'ın adını 'Muhteşem Rezalet' olarak değiştiriyorum. Bu bir romanantize edilmiş halidir olayın. Dolayısı ile tarihi gerçekler ile bağdaşması beklenemez ama ben buna şiddetle karşı çıkıyorum. Romanya ve Ukrayna bile tepki gösteriyor. Esad rejimi bunu tercüme ederek 'İşte Türkler bunlardır' diyor. 1998'te 'The Harem' diye bir kitap aldım. 1000 küsur sayfa. Tamamen pornografik bir roman gibi. İsterse kıyaslasınlar, doğru çıkmayabilir ama ben okudum ve diyebilirim ki; bu dizi neredeyse bu romanın tercüme edilmiş hali. Sahneler, tasvirler... Bu çok üzücü. İlla sanat yapacaksak tarihi değerlerimize hakaret mi etmek gerekiyor."

"BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN TEPKİSİNİ HAKLI BULUYORUM"

Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın diziye ilişkin tepkisini haklı bulduğunu, çünkü kendisinin dizinin uluslararası yanını düşündüğünü söyledi. Prof.Dr. Akgündüz, "Uluslararası alanda çok zor duruma düştü başbakan. Mısır, Tunus, İran, Cezayir, Fas'tan tepkiler alıyorum. Büyükelçiler 'Bunu hükümetiniz niye yasaklamıyor?' diyor. Bu o kadar kolay değil. Küçük yasak gelse bu kez 'Hükümet sanat düşmanı' diyecekler. Oto kontrol basında da olmalı" diye konuştu.

Konferasın ikinci gününde konuşma yapan Eski Malezya Başbakanı ve Konferans Onursal Başkanı Dr. Mahathir Mohamed, konferansın önemine değinerek, projenin geliştirilerek sürüdürülmesi gerektiğini söyledi. 22'nci Dönem Milletvekili Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş ise İslami turizmin geliştirilmesi için yapılması gereken uygulamaları anlatarak, bu otelleri ve turizm faaliyetlerini Müslüman olmayan insanların da kullanıp memnun kalmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Malezya Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen konferansta, İslami turizm ve otelcilik sektöründe kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, standartların belirlenmesi için gerekli olan kriterler hakkında bilgi alış verişinde bulunuluyor.

Programın ilk bölümü sonunda farklı ülkelerde katılımcılar ile işletmeler arasında sözleşme imzalandı, karşılıklı hediyeler sunuldu.

Evrensel İslami Turizm Standartları Merkezi ve Asya'nın en büyük üniversitesi olan MARA Teknoloji Üniversitesi'nin Otel ve Turizm Fakültesi tarafından ortak düzenlenen konferans konuşmaların ardından bugün sona erecek. DHA

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Zehir zemberek çocuk raporu
KORKUNÇ AMA GERÇEK!
telin edelim en önemlisi bu din düşmanlarını izlemeyelim izletmeyelim sanırım en etkili protosto bu olur.
YUSUFİYE0683 - 13:25, 09 Aralık 2012 Pazar
iki krş.menfat için ejdatına küfredenleri, birgün kazandıkları paralarıda kurtaramıyacak.o mübarek insanların ahı onları öyle yakalıyacakki bunu hep birlikte göreceğiz.bu ah onların çocuklarıda sirayet edecektir.yaşayanlar bunları görecek.
şevket - 10:35, 07 Aralık 2012 Cuma
ben bir şey yordum, yorumlanmadı... kısaltarak tekrar yorumlayım ( yorulayım); yazımcısı meral okay olanın; tarihi,.. neyse...
Yardımsever Doçent - 21:33, 06 Aralık 2012 Perşembe
bu yapimcilarin para muslugunu kesin,bakalim ne yapacaklar.hatta nereden finanse edildikleri iyi arastirilsin.ilginc seyler cikabilir.
Murat KILIC - 18:53, 06 Aralık 2012 Perşembe
bu diziyi yapan muhteşem reizler osmnlıdn intikmı alıyorlr dedelerinin intikmı glib mühteşem reziler
emir - 15:23, 06 Aralık 2012 Perşembe
bence rezil olan birşey yok padişahlarda bizim gibi insan aşıkta olur delide olur ne var bunda osmanlı zamanında cariyelik yokmuydu tabiki vardı süs eşyası değil ya sanarsınız osmanlının namusu gitmiş gibi ortalıkta duruyorlar
ali - 15:09, 06 Aralık 2012 Perşembe
ne yapsın yapımcısı,yönetmeni 2002-2012 türkiyesi'ne bakarak çekmiş filmini.kızmak neden,gerçekler gözlerimizin önünde.abd gerçeği bilmesine rağmen kasıtlı olarak o dönemi sex and city olarak göstermeye çalışıyor.hükümet yok ettiği manevi,dini,ananevi,örfi vs.hasletlerimizi geri kazandırmak zorunda.
osman - 14:17, 06 Aralık 2012 Perşembe
sanki koca devlet haremdeki kadınların entrikaları ve aşk üzerine geçmiş yok böyle saçmalık bi kaç bölüm izledim zaten şimdi izlemiyorum ecdadımıza saygı için.
aynura - 13:41, 06 Aralık 2012 Perşembe
bu dizide emeği geçenlere yazıklar olsun osmanlıyı savaş meydanlarında yenemeyenler bu şekilde öc alıyorlar
bkr.yksk_58@hotmail.com - 13:40, 06 Aralık 2012 Perşembe
sayın prof. tarih bilmediğiniz belli..topkapıda harem var..osmanlı topkapıdan yönetildi..gerçekleri çarpıtma..ufak tefek hataları olabilir.o diziye binlerce kişi emek veriyor..küçümseme ..ayıp..beğenmeyenler izlemez.beğenenler izler..diziye devam...
sado - 13:39, 06 Aralık 2012 Perşembe
dizi bir kurgu üzerine kurulu..sonuç olarak,eleştiren,eleştirmeyen,beğenen ve beğenmeyen kitlesi ile bir ortadoğu izliyor..biz amerikan dizilerini eleştire eleştire bu seviyeye geldik...amaç belli bir kitleye osmanlıyı öğretmek değil,herkese tanıtmak...yanlış diye diye doğru da öğrenilir...
hty-t - 13:11, 06 Aralık 2012 Perşembe
niye şu rezalet diziyi kapatamıyoruz gücümüz yetmiyormu böyle saçma sapan dizileri kapatmaya. tarihi kişiligi olan dünyaya hüküm salan kanuniyi rencide edici dizilere izin neden veriliyor. atatürk ü böyle dizilerde şu şekilde anlatılsaydı o diziye izin verirlermiydi yer yerinden oynardı.
turgut - 12:45, 06 Aralık 2012 Perşembe
bu fotograftaki ahmet akgündüz değil ki?
samet - 12:45, 06 Aralık 2012 Perşembe
sevgili ahmet hoca biz bu diziyi zevkle izliyoruz.öyle lekelemekle olmuyor bu işler,buyrun kendiniz gibi düşünen muhafazakarlarla birlikte kendi muhteşem dizinizi yapında görelim.milletce yapılan bir eyleme bir işe iftira atmaktan öte geçelim artık.altı üstü bir dizi olduğunuda unutmayın
Doğrucu - 12:27, 06 Aralık 2012 Perşembe
aynen hocam tam bir rezalet.
kafkas kartalı - 12:20, 06 Aralık 2012 Perşembe
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Levent Gültekin'den Tarafsız Bölge'de PKK iddiası
 • Levent Gültekin'den Tarafsız Bölge'de PKK iddiası
 • Recep Gökçe'ye yeni lastik ayakkabı!
 • Dev deniz anası böyle görüntülendi
 • Furkan Vakfı'ndan AKP'ye sert tepki


YAZARLAR

 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKErdoğan yargısı
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞYazıklar olsun sana, bunu da yaptın ha!
 • Orhan Kemal CENGİZOrhan Kemal CENGİZAK Saray camiinin imamı
 • Ali Atıf BİRAli Atıf BİRAmerika’yı yeniden keşfetmek!
 • Aykut IŞIKLARAykut IŞIKLARŞehir Tiyatroları’nın muhteşem 100. yıl kutlaması
 • Tarık TOROSTarık TOROSPabucuma anlat!
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇPiyasalarda stres azaldı, gelecek haftaki veriler önemli
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCANHüsnü Şenlendirici’nin korumaları!
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELMutlu olmak her insanın hakkı
Nazlı ILICAKErdoğan yargısı

FOTO GALERİ

 • Hangi mevsimde hangi balık yenir?
 • SAT komandolarından gerçek operasyon
 • Gültekin Avcı yazdı: Sizin ecdadınız kim?
 • Jale Azaklı'nın inanılmaz değişimi
 • Anne ve babasının ikizi gibi olan ünlüler
 • Bu ünlüyü tanıyabildiniz mi?
 • Papa ve Ayasofya Camii iddiası
 • Kate artık gizleyemiyor
 • Mahsun Kırmızıgül'ün yeni film afişi çıktı
Hangi mevsimde hangi balık yenir?